Přednášky

Tento rok probíhá hodnocení přednášek prostřednicvím Google formuláře.
Speciální host
Workshop
Mystery room
Náročnost přednášky (5 je nejvíce)
Ilustrační foto přednášky Vidět zvuk, slyšet světlo
Vidět zvuk, slyšet světlo
Jiří Vlach a Lenka Karpíšková
60 min
2
Fyzika
Jaký hudební nástroj si vyrobíte v kuchyni? Jak hraje laser? A snaží se na vás vaše lampička mluvit? To vše uvidíte a uslyšíte v této science show!
Jirka a Lenka z Úžasného divadla fyziky a chemie vás provedou audiovizuální science show plnou zvláštních hudebních nástrojů, divných světel a ještě divnějších zvuků. Podíváme se, jak naše uši fungují, co to je vlastně tón a uslyšíme, že světlo a zvuk jsou opravdu nerozdělitelné.
Ilustrační foto přednášky Jak ChatGPT změní svět
Jak ChatGPT změní svět
Pavel Rychlý
60 min
1
Informatika
Jsme na prahu revoluce, která ovlivní životy jednotlivců i společnosti jako celku. Jak se na přicházející změny připravit?
ChatGPT a umělá inteligence (AI) obecně vyvolaly bouři. Je to ale technologie, které se můžeme bát a nebo ji můžeme využít. Jak je můžeme používat? Můžeme mít svůj vlastní model? Připraví AI lidi o práci? Co (ne)studovat v "novém" světě? Ohrozí nás AI a budeme s ní bojovat? Hrozí vyhynutí lidstva pomocí AI? Kdy nastane singularita?
Ilustrační foto přednášky Letem grafovým světem
Letem grafovým světem
Eliška Malá
90 min
4
Matematika
Společně se podíváme na více (či méně) náhodná témata z teorie grafů.
Co je to barevnost grafů? A může mít graf libovolnou barevnost? Nejen na tyto otázky se pokusí tato přednáška odpovědět. Takže si připravte pastelky, nažhavte mozkové závity a vyražme společně na toto barevné dobrodružství.
Ilustrační foto přednášky SynBio&Biotech: Budoucnost, která začíná už teď
SynBio&Biotech: Budoucnost, která začíná už teď
Magdalena Votápková
60 min
3
Biologie
Jak fascinující jsou biotechnologie? MEGA HODNĚ! Umělý genom🧬 GMO bakterie🧫 Těžba kovů mikroorganismy 🦠 a ještě mnohem víc ✨️
Dovolte mi lépe vám poodhalit úžasný svět biotechnologií a syntetické biologie. Je to svět, ve kterém jsou GMO na denním pořádku, kde nemožné věci, jsou dnes již realitou a kam i já přispívám svou troškou do mlýna vědeckého poznání.
Ilustrační foto přednášky Spojené státy Evropské: Utopie nebo budoucnost?
Spojené státy Evropské: Utopie nebo budoucnost?
Martin Bulant
60 min
1
Společenské vědy a psychologie
Jeden stát, jedna rodina. Pro někoho to zní skvěle ale nemusí to tak úplně být. V této přednášce se zamyslíme nad tématikou Federalizace EU.
Již v roce 1946 britský premiér Winston Churchill hovořil o potřebě „sjednocené Evropy“ jako záruky míru a stability. Otcové zakladatelé Evropské unie, jako byli Jean Monnet a Robert Schuman, také věřili, že úzká spolupráce mezi evropskými národy zabrání budoucím konfliktům. Postupem času vznikl společný trh, měnová unie a sdílené instituce, ale jednota na federální úrovni zůstává nedosaženým cílem. Společně v této přednášce shrnene možné řešení federalizace EU a její výhody i problémy.
Ilustrační foto přednášky Matematika není věda
Matematika není věda
Matej Lieskovský
90 min
4
Matematika
Proč teorie deskové tektoniky je teorie a zákon schválnosti je zákon, aneb co vám neřeknou na univerzitě.

Náhled do zákulisí vědy a matematiky, kterému se asi občas dá říkat filozofie. Vybudování pohledu na zkoumání světa od "vím, že nic nevím" přes "všechny modely jsou špatné" až po nadávání na statistiku. Kurz sebeobrany před konspiračními teoriemi pro začátečníky.

Ministerstvo metafyziky varuje: Sledování této přednášky může způsobovat alergii na pseudovědu.

Ilustrační foto přednášky Chemie je všude aneb Co to vlastně jíme?
Chemie je všude aneb Co to vlastně jíme?
Šimon Jaroš
60 min
3
Chemie
Vytvoření chemického pohledu na svět pomocí propojení základních znalostí a praktických příkladů.
Během přednášky budeme řešit otázky typu: Proč je česnek či med zdraví? Tráví nás nápoje v plechovkách? Co je to vlastně chuť? nebo Co nám prozradí složení? V rámci řešení se dozvíte něco o potravinách a také něco o chemii a třeba vám to i k něčemu bude :).
Ilustrační foto přednášky Jak přečíst DNA pro personalizovanou medicínu budoucnosti
Jak přečíst DNA pro personalizovanou medicínu budoucnosti
Monika Čechová
30 min
4
Biologie
Jak daleko jsme od čtení kompletních chromosomů a jak nám pomáhá bioinformatika?
Genetická informace v naší DNA skrývá klíč k personalizované medicíně. Každý z nás, kdo absolvoval genetický test v zdravotnickém zařízení, ale rychle zjistil, že současné testování se typicky zaměřuje jen na malé množství genů, s vyšetřením zaměřeným na velmi konkrétní účel, například dědičnou nemoc v rodině. Díky technologické revoluci v oblasti bioinformatiky ale nyní můžeme přečíst celé genomy, včetně nejvíc komplexních oblastí. Příkladem jsou centromery důležité pro dělení buněk nebo telomery důležité pro dlouhověkost a vznik rakoviny. Jaké benefity nám dokáže poskytnout celý lidský genom? Jak se změní zdravotnická péče, pokud každý z nás bude mít v elektronické dokumentaci všech 46 chromosomů, přečtených s perfektní přesností? A jak daleko jsme od tohoto cíle?
Ilustrační foto přednášky Letem světlem, fyzikou i chemií
Letem světlem, fyzikou i chemií
Ing. Jakub Štěpánek
60 min
4
Fyzika
V rámci přednášky začneme od základů - podíváme se na význam světla, jeho fyzikálně-chemický vznik, vlastnosti, aplikaci a i neblahé účinky.
Světlo je v kontextu fyziky, chemie a i biologie záležitost jež se ve školách obtížně uchopuje. Pojďme to vzít od základu a než se vrhneme na Maxwellovy rovnice, Plankův zákon a principy laseru nebo skleníkového efektu, osvětleme si jeho význam pro život a důvody naší adaptace na něj.
Ilustrační foto přednášky Rok 1938 a Mnichovská dohoda. Měli jsme se bránit?
Rok 1938 a Mnichovská dohoda. Měli jsme se bránit?
Vilém Faja
60 min
3
Historie
Prozkoumáme dosud nejprobíranější období našich dějin a zbouráme největší mýty.
Události roku 1938 od Anšlusu Rakouka, přes častečnou mobilizaci v květnu 1938, horké září s mobilizací a Mnichovskou dohodou, kapitulaci, Vídeňskou arbitráž až po zvolení Emila Háchy prezidentem ČSR. Vyvrátíme nejčastější mýty a odpovíme si tu slavnou otázku jestli jsme se měli bránit nebo ne.
Ilustrační foto přednášky Výzkum plazmově aktivované vody
Výzkum plazmově aktivované vody
Anna Visi
60 min
4
Fyzika
Co kdyby do vody udeřil blesk (plazma) a ona by dostala superschopnosti?
Plazmově aktivovaná voda je fyzikální technologie, která v poslední době dostává pozornost vědců po celém světě. Je to nadějná ekologická alternativa v zemědělství, místo dusíkatých hnojiv. Zjistíte jak probíhá aktivace vody, jaký výzkum jsem dělala v této oblasti a co z něj plyne do budoucnosti.
Ilustrační foto přednášky Jaký je rozdíl mezi fantazií a představivostí?
Jaký je rozdíl mezi fantazií a představivostí?
Kateřina Michálková
90 min
1
Společenské vědy a psychologie
"Autor téhle knížky musí mít ale bujnou fantazii." "A co to vlastně je fantazie?"
Často se říká, že děti mají mnohem bujnější fantazii než dospělí, proč? A je to vůbec pravda? Co to vlastně je fantazie? Vydejme se společně na hranici lidského vědomí a podvědomí, kde už neplatí fyzikální zákony, nemožné se stává možným a nerealizovatelné proveditelným.
Ilustrační foto přednášky „Molekulární diagnostika nádorů a léčba šitá na míru: Aneb když jedna molekula může zachránit život.
„Molekulární diagnostika nádorů a léčba šitá na míru: Aneb když jedna molekula může zachránit život.
Pavlína Zavřelová
60 min
4
Biologie
Jak se proměnila v posledních letech diagnostika a léčba nádorových onemocnění?

Díky molekulárním metodám umíme odhalit konkrétní mutace a jiné změny v nádorovém buňce a na základě toho navrhnout pacientům léčbu na míru - efektivnější a šetrnější než klasickou chemoterapii. V rámci přednášky se podíváme na principy molekulární diagnostiky, význam monoklonálních protilátek v léčbě a ukážeme si klinické případy pacientů, kterým léčba tohoto typu změnila život.

Ilustrační foto přednášky Co skrývá krása krásivek?
Co skrývá krása krásivek?
Karel Plavec
60 min
2
Biologie
Proč jsou mokřady klíčové pro krajinu? Kteří jejich obyvatelé nám prozradí, v jakém je ekosystém stavu?
Mokřady hrají klíčovou roli v krajině – zadržují vodu a jsou domovem pro mnoho obojživelníků a ptáků. My se ale podíváme i pod mikroskop! Zjistíme, jaké mikroorganismy v mokřadech žijí a jak nám mohou posloužit jako bioindikátory. Zaměříme se na fascinující vodní řasy – krásivky, které nám prozradí mnohé o kvalitě prostředí.
Ilustrační foto přednášky Quantum mechanics for babies - kvantová mechanika v obrázcích
Quantum mechanics for babies - kvantová mechanika v obrázcích
Vojtěch Stránský
60 min
4
Fyzika
Schrödingerova kočka se snad zbláznila! Pojďme si dokázat, že i žák základní školy může pochopit, co je to ve skutečnosti superpozice.
Kvantovku známe z příběhů a různých přirovnání. Ví ale někdo, co to kvantová mechanika opravdu je? Jak se to počítá? Princip není těžký. Je to jen aplikace lineární algebry a to je jen nějaké to počítání s vektory. Každý přece ví, že vektror je jen šipka. Vyjdeme od tohoto chápání vektoru a zavedeme potřebné nástroje tak, aby z obrázku i německý ovčák po lobotomii jasně viděl, jak funguje vektorový prostor. Následně zavedeme s již objasněnými nástroji principy kvantové fyziky a bude vše jasnější, než po přečtení populární literatury. Nakonec si ukážeme pár příkladů a objasníme jak vypadají orbitaly vodíku, co je spin a další.
Ilustrační foto přednášky Je velryba ryba? A proč jsou červi lepší než krabi?
Je velryba ryba? A proč jsou červi lepší než krabi?
Bc. Jan Lukovsý
90 min
2
Biologie
V této (mírně chaotické) přednášce prozkoumáme evoluci jinak, než jste zvyklí ze střední školy!

O stromy se nezajímají jen botanici, ale i zoologové – jenže ne ty, co rostou v lese. Fylogenetické stromy nám odhalují příbuznost organismů a často přinášejí překvapení. Mnohá z těchto zjištění ale stále chybí ve středoškolských učebnicích, a tak se v mé přednášce podíváme na pár nesrovnalostí, které vás biologie možná naučila špatně, třeba na to proč mají krokodýli blíž ke slepicím než k ještěrům – a jak to vlastně je s těmi velrybami. No a nakonec? Rozebereme, proč jsou memy o krabech trapné – a proč by je měli nahradit červi.

Ilustrační foto přednášky Vodíkové hospodářství a chemie
Vodíkové hospodářství a chemie
Zdeněk Moravec
60 min
3
Chemie
Využití vodíku pro ukládání energie je v dnešní době velmi aktuální téma. Podíváme se na to, jaké výzvy čekají chemiky v této oblasti.
Naše civilizace má aktuálně několik cest jak reagovat na současné ekologické problémy. Jednou z nich je přechod na ekonomiku založenou méně na uhlíku a více na vodíku. V přednášce se krátce podíváme na chemii vodíku. Podrobněji pak na (nejen) možnosti výroby, skladování a využití vodíku.
Ilustrační foto přednášky Když mozek slyší za uši aneb Kochleární implantáty u dětí
Když mozek slyší za uši aneb Kochleární implantáty u dětí
Terezie Růžičková
60 min
3
Biologie
Jak fungují kochleární implantáty a jak mění životy neslyšících?
Jak fungují kochleární implantáty? Jaké používáme diagnostické metody při kontrole sluchu? Jak implantáty mění životy neslyšících? Přijďte objevit fascinující propojení vědy, technologie a lidského sluchu v přednášce inspirované prací na SOČ.
Ilustrační foto přednášky 1000 českých středoškoláků vs 1000 anglických středoškoláků - kdo vyhraje?!?
1000 českých středoškoláků vs 1000 anglických středoškoláků - kdo vyhraje?!?
Ashok Kulkarni
60 min
1
Vzdělávání
Po loňském úspěchu bude opět závěrem Kahoot na vlastní nebezpečí.

Zajímalo by vás, jak se život na střední v Česku liší od střední v Anglii? Chcete o tom slyšet pár zajímavostí od dvou debilů, co s tímto mají osobní zkušenosti (a z nich ucelené pofiderní názory)? Pak je tato přednáška pro vás! Zdá se vám, že to zní fakt nudně a chcete si akorát zahrát stupidní Kahoot a vyhrát ještě stupidnější cenu? I pak je tato přednáška pro vás! Znáte nás osobně a chcete se pokochat naší dokonale promyšlenou přednáškou? Pak je tato přednáška obzvlášť pro vás! Vůbec vás nic, co vám můžeme říct, nezajímá, ale chcete v Kahootu vyhrát telefonní číslo na legendárního Marka Dvořáka? Pak je tato přednáška ROZHODNĚ pro vás! Jste chluší, slepí a němí, a tudíž vám tato přednáška nemůže nijak ublížit na psychickém zdraví? Ano, i pak je naše přednáška dokonalá pro vás!

Ilustrační foto přednášky Implikace mezi rovnicemi v obecných magmách
Implikace mezi rovnicemi v obecných magmách
Martin Dvořák
60 min
3
Matematika
Mějme binární operaci, o které nic nevíme. Nyní řekněme, že splňuje určitou rovnici. Můžeme si být jistí, že splňuje i jinou zadanou rovnici?
On 2024-09-25, Terence Tao launched a project to explore the space of single-equation theories of general magmas, ordered by implication (with x=y being the bottom and x=x being the top). The project focuses on the 4694 single-equation theories that involve at most four magma operations, up to symmetry and renaming, which give rise to 22 million potential implications to be proven or disproven. More than 50 people contributed to the project, which is now nearly finished. The success of the project results from the synergy between manual mathematical reasoning and automated theorem proving. In the end, all proofs and counterexamples (both human-made and computer-generated) are formally verified in Lean 4.
Ilustrační foto přednášky Já bych se na tom zabil/a
Já bych se na tom zabil/a
Vojtěch Kolařík
30 min
1
Kutilství a lifestyle
Elektrická jednokolka – adrenalin, doprava i práce. Zvládne to každý? Jak se na ní jezdí? Proč jich je v Brně tolik?

Kolik to stojí? Kolik to jede? Už jste na tom někdy spadl? Na to musíte mít určitě dobrou rovnováhu. To musí být určitě nebezpečný, co? Já vás obdivuju, jak na tom jezdíte. Já mám vždycky strašný strach, že vás přejedu, když řídím auto. Tyto věty jsou denní chleba každého jednokolkaře. Je to dopravní prostředek opředený množstvím otázek a názorů. Já se vám pokusím předat všechno, co jsem za 3 roky ježdění a 15 000 najetých kilometrů o jednokolkách zjistil. Taky si povíme něco o fungování rozvozových služeb (Wolt, Bolt, Foodora), kolik kurýr dostane peněz za vaši objednávku a je to dobrá brigáda?

Ilustrační foto přednášky Entropie a kódování
Entropie a kódování
Jakub Mazel
60 min
4
Informatika
Úvod do teorie informace s aplikací při vytváření optimálních kódů.
Jak se dá kvantifikovat neurčitost v datech? Co je to informace? Jak to následně můžeme využít při vytváření optimálních kódů? Je morseovka optimální kódování? A jak by vypadalo optimální kódování pro češtinu? Na tyto otázky se pokusím odpovědět během přednášky, kde představím informační entropii, problém kódování a algoritmus, který vždy vytvoří optimální kódování (je to dokázané :-). Mimo jiné se dozvíte, co znamená jednotka bit a kdo to byl Claude Shannon.
Ilustrační foto přednášky QWERTY je špatně
QWERTY je špatně
David Dobrovolný
30 min
1
Informatika
aneb Proč sakra jsou klávesnice jako před 150 lety?!

Proč je na klávesnici QWERTY? A proč jsou řady kláves tak zvláštně posunuté? A proč mě pořád bolí ruce?

Na této přednášce o klávesnicích se dozvíte odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších věcí, jako třeba:

Opravdu potřebuji na klávesnici přes 100 kláves?

Proč jsou Francouzi divní?

Budou se na mě lidi na veřejnosti divně dívat, když nepřestanu mluvit o klávesnicích?

Můžu nějak lépe rozmístit písmenka na klávesnici?

Může moje klávesnice vypadat jako ze sci-fi?

Ilustrační foto přednášky Jsem záložák 🪖
Jsem záložák 🪖
Pavel Řehák
60 min
1
Jiné
Co jsou to aktivní zálohy, jak fungují a co dělaji? PS: nejedná se o náborovou akci 😀

V souvislosti s politickou a vojenskou situací jsou v současné době v Česku často skloňována slova jako armáda, zálohy, branná povinnost a mnohá další. Šíří se ale i různé zvěsti a interpretace, které často úplně neodpovídají realitě. Jak to tedy s povinností bránit naši zemi je a jaké "nástroje" k tomu v současné době existují? A jak funguje aktivní záloha, která mezi tyto nástroje patří?

Obecně, ale i o něco konkrétněji o fungování u pěší roty AZ KVV Brno, "plk. Františka Kopuletého" a o zážitcích ze cvičení bude povídat záložák a učitel z Jarošky v jedné osobě.

Ilustrační foto přednášky co je to DPČ, dpč?
co je to DPČ, dpč?
Mgr. Jan "Puf" Pokorný
60 min
5
Jiné
Rychlokurz českého pracovního práva. Klíčové vzdělání pro všechny, kteří někdy mají v plánu pracovat.
Co je to hrubá, čistá a superhrubá mzda? Co znamenají ty barevné papíry, co mě nutí podepsat? Jaký že typ smlouvy se mi hodí či nehodí? Co je to sociální, zdravotní, nebo srážková daň? Kdo mi platí když jsem na dovolené nebo na nemocenské? Jak funguje systém pana Švarce? Nemůže mě stát prostě nechat pracovat?
Ilustrační foto přednášky Je vysoká škola past? Nevyžádané rady středoškolákům
Je vysoká škola past? Nevyžádané rady středoškolákům
Ing. Agnes Pokorná
60 min
1
Jiné
Existuje život po Jarošce? Nepříjemné nahlédnutí do zámaturití.
Mnoho mých vrstevníků lituje toho, jakou vysokou školu vystudovali, nebo dokonce že na VŠ vůbec šli. Pojďme se společně zkusit poučit z jejich zkušeností s českým terciárním vzděláváním, a následně s trhem práce. O čem se má smysl zamyslet před výběrem VŠ? A na jaké společenské předsudky si dát pozor?
Ilustrační foto přednášky Proč se nudíš aneb mučící metody CIA
Proč se nudíš aneb mučící metody CIA
Kimberly Jackson
30 min
2
Společenské vědy a psychologie
Přemýšlel jsi někdy, k čemu je nuda? Naučím tě, že nuda, izolace a senzorická deprivace nejsou jen pro CIA, ale i pro tvoje dlouhé zimní večery!
Nuda tě dokáže zničit stejně spolehlivě jako CIA svými výslechovými metodami. Na této přednášce zjistíš, proč se v izolaci zblázníš dřív, než na hodině literatury s Plevou, a co s tím má společného senzorická deprivace. Probereme fascinující experimenty, kdy lidé v tichu mluvili s imaginárními kamarády, i extrémní případy, kdy se tyhle metody používaly při výsleších. A hlavně – ukážeme ti, že nuda není jen nepřítel, ale i důmyslný trik tvého mozku, který tě provází od čekání ve frontě až po víkendové rodinné návštěvy. Přijď a zjisti, jak přežít životní nudu dřív, než tě zničí!
Ilustrační foto přednášky Kde je teď robotika? Je stále těžká a co bude za 5 let?
Kde je teď robotika? Je stále těžká a co bude za 5 let?
Mgr. Ronald Luc
60 min
2
Informatika
Prodali jsme roboty v Singapuru. Teď chceme 100x zrychlit celou robotiku. Proč je to potřeba? Zodpovím na základě roků práce, výzkumu a utrpení

Robotické firmy jsou naši zákazníci. Máme o nich přehled a rád se o něj podělím.

Videa současného state-of-the-art. Realistické informace o přehánění Sillicon Valley startupů.

www.fabrica.ai

© Pravoúhlý spolek – všechna práva vyhrazena
Pravidla používání stránek, ochrana osobních údajů, pravidla na akci
Informace: [email protected]
Správce webu: [email protected]
BrNOCí Facebook: https://facebook.com/brnoc.cz
BrNOCí Instagram: https://instagram.com/brnoc
BrNOCí Discord: https://discord.gg/CWwTzAEdyn