Náhled do zákulisí vědy a matematiky, kterému se asi občas dá říkat filozofie. Vybudování pohledu na zkoumání světa od "vím, že nic nevím" přes "všechny modely jsou špatné" až po nadávání na statistiku. Kurz sebeobrany před konspiračními teoriemi pro začátečníky.
Ministerstvo metafyziky varuje: Sledování této přednášky může způsobovat alergii na pseudovědu.
Díky molekulárním metodám umíme odhalit konkrétní mutace a jiné změny v nádorovém buňce a na základě toho navrhnout pacientům léčbu na míru - efektivnější a šetrnější než klasickou chemoterapii. V rámci přednášky se podíváme na principy molekulární diagnostiky, význam monoklonálních protilátek v léčbě a ukážeme si klinické případy pacientů, kterým léčba tohoto typu změnila život.
O stromy se nezajímají jen botanici, ale i zoologové – jenže ne ty, co rostou v lese. Fylogenetické stromy nám odhalují příbuznost organismů a často přinášejí překvapení. Mnohá z těchto zjištění ale stále chybí ve středoškolských učebnicích, a tak se v mé přednášce podíváme na pár nesrovnalostí, které vás biologie možná naučila špatně, třeba na to proč mají krokodýli blíž ke slepicím než k ještěrům – a jak to vlastně je s těmi velrybami. No a nakonec? Rozebereme, proč jsou memy o krabech trapné – a proč by je měli nahradit červi.
Zajímalo by vás, jak se život na střední v Česku liší od střední v Anglii? Chcete o tom slyšet pár zajímavostí od dvou debilů, co s tímto mají osobní zkušenosti (a z nich ucelené pofiderní názory)? Pak je tato přednáška pro vás! Zdá se vám, že to zní fakt nudně a chcete si akorát zahrát stupidní Kahoot a vyhrát ještě stupidnější cenu? I pak je tato přednáška pro vás! Znáte nás osobně a chcete se pokochat naší dokonale promyšlenou přednáškou? Pak je tato přednáška obzvlášť pro vás! Vůbec vás nic, co vám můžeme říct, nezajímá, ale chcete v Kahootu vyhrát telefonní číslo na legendárního Marka Dvořáka? Pak je tato přednáška ROZHODNĚ pro vás! Jste chluší, slepí a němí, a tudíž vám tato přednáška nemůže nijak ublížit na psychickém zdraví? Ano, i pak je naše přednáška dokonalá pro vás!
Kolik to stojí? Kolik to jede? Už jste na tom někdy spadl? Na to musíte mít určitě dobrou rovnováhu. To musí být určitě nebezpečný, co? Já vás obdivuju, jak na tom jezdíte. Já mám vždycky strašný strach, že vás přejedu, když řídím auto. Tyto věty jsou denní chleba každého jednokolkaře. Je to dopravní prostředek opředený množstvím otázek a názorů. Já se vám pokusím předat všechno, co jsem za 3 roky ježdění a 15 000 najetých kilometrů o jednokolkách zjistil. Taky si povíme něco o fungování rozvozových služeb (Wolt, Bolt, Foodora), kolik kurýr dostane peněz za vaši objednávku a je to dobrá brigáda?
Proč je na klávesnici QWERTY? A proč jsou řady kláves tak zvláštně posunuté? A proč mě pořád bolí ruce?
Na této přednášce o klávesnicích se dozvíte odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších věcí, jako třeba:
Opravdu potřebuji na klávesnici přes 100 kláves?
Proč jsou Francouzi divní?
Budou se na mě lidi na veřejnosti divně dívat, když nepřestanu mluvit o klávesnicích?
Můžu nějak lépe rozmístit písmenka na klávesnici?
Může moje klávesnice vypadat jako ze sci-fi?
V souvislosti s politickou a vojenskou situací jsou v současné době v Česku často skloňována slova jako armáda, zálohy, branná povinnost a mnohá další. Šíří se ale i různé zvěsti a interpretace, které často úplně neodpovídají realitě. Jak to tedy s povinností bránit naši zemi je a jaké "nástroje" k tomu v současné době existují? A jak funguje aktivní záloha, která mezi tyto nástroje patří?
Obecně, ale i o něco konkrétněji o fungování u pěší roty AZ KVV Brno, "plk. Františka Kopuletého" a o zážitcích ze cvičení bude povídat záložák a učitel z Jarošky v jedné osobě.
www.fabrica.ai